Wdrożenie reformy ustroju szkolnego w Gminie Dopiewo

Wdrożenie reformy ustroju szkolnego w Gminie Dopiewo.

Na terenie miejscowości Skórzewo planuje się funkcjonowanie dwóch szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina /dotychczasowa szkoła podstawowa/ oraz Szkoły Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego /dotychczasowe gimnazjum/.
W momencie funkcjonowania dwóch szkół należy wyznaczyć granice ich obwodów. Planowany obwód Szkoły Podstawowej im. I. J. Paderewskiego obejmuje obszar na zachód od linii przebiegającej wzdłuż ulic: Lawendowa, Malinowa, Bratnia, Poznańska w kierunku parku i przez park na południe w kierunku ul. Leśnej/Spółdzielczej. Do obwodu należą także uczniowie mieszkający przy ul. Lawendowej, Malinowej, Bratniej. Pozostała część Skórzewa planowana jest w granicach obwodu Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Skórzewie.
Od 1 września 2017 roku zapisy dzieci do klas pierwszych odbywać się będą w szkołach według granic ich obwodów.
Jeżeli chodzi o funkcjonowanie klas starszych wypracowane zostały dwa warianty kontynuowania nauki w nowej szkole podstawowej:

Wariant I
Do Szkoły Podstawowej im. I.J. Paderewskiego przechodzą wskazane oddziały przyszłorocznych klas czwartych i siódmych /obecnych trzecich i szóstych/.
Wariant ten dotyczy również obecnych klas pierwszych i drugich – po klasie trzeciej wskazane oddziały przechodzą do klasy czwartej SP im. I.J. Paderewskiego.
Obecne klasy czwarte i piąte – po klasie szóstej wskazane oddziały przechodzą do klasy siódmej SP im. I.J. Paderewskiego.

Wariant II
Do Szkoły Podstawowej im. I.J. Paderewskiego przechodzą wszyscy uczniowie przyszłorocznych klas siódmych /obecnych szóstych/.
Wariant ten dotyczy również obecnych klas czwartych i piątych – po klasie szóstej kontynuują naukę w klasie siódmej SP im. I.J. Paderewskiego.
W kolejnych latach, po ukończeniu klasy szóstej, wskazane oddziały kontynuują naukę w SP im. I.J. Paderewskiego /obecne klasy pierwsze, drugie i trzecie/.

Proponuje się, aby wskaźnikiem pomocniczym przy wyborze oddziału kontynuującego naukę w SP im. I.J. Paderewskiego był procent dzieci zamieszkałych w tym obwodzie /wyższy wskaźnik – wskazanie SP im. I. J. Paderewskiego.