Odwiedziny przedstawicieli komisariatu Policji i komendy Straży Gminnej w Dopiewie

ODWIEDZINY PRZEDSTAWICIELI KOMISARIATU POLICJI I KOMENDY STRAŻY GMINNEJ W DOPIEWIE

ferie3

Szczególnie dbamy o  bezpieczeństwo uczniów, dlatego w dniu 25.01.2018r. odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla dzieci z  kl. I  - III z  udziałem przedstawicieli komisariatu Policji i Komendy Straży Gminnej w Dopiewie.

Funkcjonariusze przypomnieli o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych. Omówili z uczniami zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Natomiast dzieci, które pozostają w domach zostały poinformowane o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych.
DBI
Dzień Bezpiecznego Internetu 2018
„Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”

W całej Polsce 6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Już po raz czternasty nasz kraj przyłącza się do tego międzynarodowego święta, w którym uczestniczy 130 państw z całego świata. Nasza szkoła również brała udział w obchodach DBI.
W dniach 30.01.2018 r. i 06.02.2018 r. przedstawiciele Policji i Straży Gminnej przeprowadzili dla uczniów kl. IV- VI prelekcje dotyczącą bezpieczeństwa w sieci, szacunku i odpowiedzialności karnej nieletnich.

Szacunek jest pojęciem, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.

Nasi goście scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśnili, dlaczego jest ono tak niebezpieczne – kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie jesteśmy w stanie zapanować nad ich rozpowszechnianiem. Funkcjonariusze radzili, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.

Podczas obchodów DBI 2018 szczególną uwagę zwróciliśmy na to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a również w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

Nasi goście przekazali wiele informacji na temat odpowiedzialności karnej nieletnich ilustrując je odpowiednimi przykładami: zachowaniem           i działaniem w różnych miejscach, także w szkole. Uczniowie byli żywo zainteresowani wiedzą przekazywaną przez funkcjonariuszy. Zadawali wiele pytań i dzielili się własnymi doświadczeniami.

Z okazji ferii zimowych, życzymy bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas umożliwi pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami, poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Jednak prosimy, by nigdy nie opuszczał Was zdrowy rozsądek, abyście w czasie ferii dbali o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących i nie podejmowali działań zagrażających życiu lub zdrowiu. Życzymy Wszystkim szczęśliwych i bezpiecznych ferii zimowych!