Pierwsza pomoc przedmedyczna

W dniach 08.02.2018 i 09.02.2018r. w naszej szkole odbyła się II edycja Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w której wzięły udział klasy piąte oraz klasy szóste.
       Podczas szkolenia zostały omówione tematy: tamowanie krwotoków, unieruchomianie kończyn górnych i dolnych oraz pozycja bezpieczna.
       Zajęcia prowadził student ratownictwa medycznego, Pan Witek Kwietniak, wolontariusz w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Uczniowie po wysłuchaniu teorii na temat:
1). Krwotoki i sposoby ich tamowania (postępowanie),
2). Krwawienie zewnętrzne (postępowanie),
3). Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa, jak udzielić pierwszej pomocy przy krwawieniu z nosa (przyczyny),
4). Pierwsza pomoc przy złamaniach kończyn – unieruchomienie krok po kroku, oraz co powinniśmy zrobić i jak zabezpieczyć ciało przez przybyciem karetki pogotowia,
5). Pozycja bezpieczna – stabilna, jak najbliższa ułożeniu na boku z odgięciem głowy i brakiem ucisku na klatkę piersiową tak by nie utrudniać oddechu.
        Dzieci mogły również poćwiczyć na samych sobie wiążąc opatrunki, udzielając między sobą pomocy w przypadku krwotoku, złamań kończyn górnych i dolnych.

Opiekun: Anna Skibicka
WP 20180208 10 04 30 Pro