Półkolonie zimowe

Upragnione i wyczekiwane w środku zimy to…… oczywiście ferie. Ferie to czas, w którym dzieci pragną oderwać się od rzeczywistości, odpocząć od nauki, odrabiania lekcji. Jednak dzieci z naszej szkoły nie chciały rozstawać się z jej murami . Dlatego też dla 126 uczniów były zorganizowane półkolonie zimowe, które odbywały się w dniach od 14 do 18 stycznia.

Pieczę nad naszymi milusińskimi sprawowali pedagodzy z tutejszej szkoły, którzy stwarzali dzieciom warunki do ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu, kształtowali odpowiednie nawyki i postawy, stymulowali rozwój umysłowy i fizyczny, a także rozwijali różne sposoby ekspresji uczuć i emocji. Zajęcia rozpoczęły się od przywitania uczestników półkolonii oraz przedstawienia programu. Dzieci zapoznały się także z regulaminem półkolonii. Aby wypoczynek dzieci podczas ferii przebiegał bezpiecznie szczególną uwagę zwrócono na bezpieczne zachowania - w szkole, w czasie zajęć sportowych oraz wycieczek pieszych i autokarowych.
Codziennie uczestnicy półkolonii mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach integracyjnych, dzięki którym mogli lepiej się poznać i które wyzwalały wiele pozytywnych emocji.
W szkole odbyły się warsztaty plastyczno-edukacyjne: „Dlaczego Poznań zwie się Poznaniem?” – dzieci wysłuchały legendy o założeniu Poznania a następnie rysowały wybrany fragment legendy; oraz „Historia Białego Orła” – w czasie którego uczniowie przypomnieli sobie legendę o orlim gnieździe i postaci króla Przemysła II i wykonali duży model godła Polski.
Na Sali gimnastycznej nasi koloniści uczestniczyli w zajęciach Capoeira, które prowadził pan Marcin Kita – “instruktor Magrão”. Capoeira jest brazylijską sztuką walki wykonywaną w rytm muzyki i dzięki panu Marcinowi nie tylko ćwiczyliśmy ale też poznaliśmy filozofię capoeira.
Pojechaliśmy do kina, gdzie film był tylko jedną z atrakcji. Drugą była prelekcja na temat animacji i kina od kuchni, natomiast trzecią atrakcją były niewątpliwie zakupy, pop-corn królował wszędzie. Byliśmy w Centrum Rekreacyjnym Fabianowo, gdzie pod okiem trenerów dzieci doskonaliły swe umiejętności w grze w badmintona.
Na warsztatach w Muzeum Narodowym młodsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Muzealny zwierzyniec”. Spotkanie to poświęcone było przedstawieniu zwierząt w sztukach plastycznych: w malarstwie i rzeźbie. Grupa podążała animalistycznym tropem, szukając zwierząt domowych, dzikich i fantastycznych. Podczas warsztatu plastycznego dzieci rzeźbiły stwory z plasteliny. Dużą część tych stworów stanowiła nasza szkolna Lusia. Starsi uczniowie brali udział w warsztatach w formie rysowania pastelami - „Opowieści obrazów”. Wspólnie rozszyfrowywali zakamuflowane historie i zastanawiali się nad tym, czy obraz może „mówić”.
Niezwykle ciekawa okazała się wycieczka do Laboratorium Wyobraźni, które jest miejscem rozwijającym u dzieci ciekawość świata przyrody, rządzącymi nimi zjawiskami chemicznymi i fizycznymi. Zajęcia prowadzone były pod okiem ekspertów i dydaktyków, którzy pomagali samodzielnie przeprowadzić eksperymenty. Uczniowie mieli możliwość wykonywania doświadczeń fizycznych oraz uczestniczenia w eksperymentach chemicznych, w czasie których każdy stworzył swojego „slima”. Emocjonująca była wycieczka w głąb galaktyki, która pozwoliła nam poszerzyć wiedzę na temat Układu Słonecznego.
Ostatnim punktem naszego programu była wycieczka do Majalandu - największego parku rozrywki w Polsce, mieszczącego się w Kownatach. Majaland jest podzielony na trzy strefy związane z trzema różnymi bajkami. Mamy więc strefy Pszczółki Mai, Wikinga Vica oraz Heidi, postaci wywodzącej się ze znanej szwajcarskiej powieści, która stała się bohaterką animowanego serialu dla dzieci. Atrakcji było mnóstwo, wśród nich warto wymienić łańcuchową Karuzelę Motyli, Plac Zabaw Mai, zjeżdżalnię Super Ślizg oraz niezwykły rower Szkoła Latania. Były też mrożące krew w żyłach przejażdżki Rollercoasterem Wikingów przechodzącym przez jaskinię oraz wolne spadanie na wieży Totem Wikingów. Wodna przygoda czekała na nas w Łodziach Wikingów, na Wielkim Drakkarze czy na Tratwie.
Czas szybko minął i nasza kolonijna przygoda się zakończyła. Duża frekwencja na wszystkich zajęciach i pozytywne reakcje dzieci wskazują na to, że był to czas mile i radośnie spędzony. Aby się o tym przekonać zapraszamy do galerii.
Kinga Stefaniak
IMG 6603IMG 6626IMG 6639IMG 6659IMG 6863IMG 6933