TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

bezpieczny1
W dniach 4-8 lutego 2019 r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu. Działania profilaktyczne ukierunkowane na bezpieczne i świadome korzystanie z Internetu podejmujemy w ciągu całego roku, jednak z uwagi na Dzień Bezpiecznego Internetu szczególnie skoncentrowaliśmy się na nich w lutym.
Święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Tegoroczna edycja odbyła się 5 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”
Internet w dobie współczesnych technologii to nie tylko narzędzie ułatwiające funkcjonowanie człowieka w wielu aspektach życia. Obok pozytywnych zachowań i postaw występują sytuacje negatywne oraz realne zagrożenia. W Internecie, tuż obok dorosłych, na podobnych zasadach funkcjonują również dzieci. Najmłodsi użytkownicy, ze względu na niewystarczające, jak pokazują badania, umiejętności cyfrowe, są najbardziej narażeni na liczne zagrożenia. Z tego powodu Dzień Bezpiecznego Internetu wydłużyliśmy o kilka dni - obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu, w ramach którego propagowaliśmy działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz nagłośniliśmy tematykę cyberprzemocy. W całej szkole pojawiły się gazetki poświęcone bezpieczeństwu w sieci, we wszystkich klasach odbyły się zajęcia profilaktyczne, a dla uczniów klas 4-6 został zorganizowany konkurs tematyczny na prezentację wykonaną w programie PowerPoint.
bezpieczny2
bezpieczny3