Polska Walcząca - Pamiętamy!

Gra terenowa pod nazwą Polska Walcząca – Pamiętamy!

11 października 2019 r. zostanie w pamięci wszystkich, zarówno uczniów jak i nauczycieli naszej szkoły, bowiem tego dnia z inicjatywy Dyrekcji odbyło się podsumowanie patriotycznego projektu w formie gry terenowej pod nazwą Polska Walcząca – Pamiętamy. Celem gry było upamiętnianie zamordowanych Wielkopolan z naszej okolicy w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Projekt został przygotowany przez nauczycieli historii Panią Dorotę Kaźmierczak oraz Pana Wojciecha Czarneckiego.
Od rana każda klasa przy wsparciu wychowawców wykonywała plakaty tematyczne oraz oglądała filmy historyczne na temat wojennych losów Wielkopolan. Następnie uczniowie wyjechali autokarami do lasów w Zakrzewie. Dzieci przemieszczały się Szlakiem Pamięci, od Pomnika Studentów do kwatery Siedmiu Grobów. Każda klasa musiała zatrzymać się w czterech punktach i wykonać zadanie. Nasi uczniowie oddali hołd Polakom rozstrzelanym i pochowanym w zbiorowych mogiłach w lasach palędzko – zakrzewskich, złożyli znicze, odśpiewali Hymn Polski, recytowali wiersze o tematyce patriotycznej. Ich zadaniem było także rozwiązanie Quizu wiedzy z zakresu II wojny światowej oraz złamanie szyfru Cezara, czyli odczytywanie zakodowanych imion i nazwisk polskich dowódców i bohaterów wojennych. W patriotycznej grze udział wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły od III do VI klasy, a piękna pogoda sprzyjała wykonaniu zadań i zaostrzyła wszystkim apetyty. Po kilkugodzinnym pobycie w lesie, dzieci i nauczyciele wrócili bardzo zadowoleni, ale i głodni. Na szczęście na wszystkich czekała pyszna zupa pomidorowa.

Zachowanie uczniów wskazywało na to, że bardzo przeżyli tę lekcję historii. Po zakończonej wyprawie niektórzy deklarowali, że zaproszą rodziców do wspólnego odwiedzenia poznanych miejsc i będą pielęgnować pamięć o poległych bohaterach.

Szczegółowy opis projektu zawiera artykuł pani Urszuli Derenek, zamieszczony w zakładce KRONIKA SZKOLNA - zapraszamy do lektury.

img 1046FE8C9E10 4CF0 E980 9A06 F2F76E932FEC

img 20191011 10313789F905B8 4197 F754 D243 1290956DDD2B